Фестивали

Фестивалната дейност на Велик Приорат България в момента включва следните фестивали:

Международен Великденски Хоров Фестивал

През 2015 г., водени от своята вяра в християнските ценности и икуменизма, както и тяхното значение за развитието на църковното хорово изкуство, Велик Приорат България, Българският хоров съюз и радио „Classic FM“ организираха съвместно Международен Великденски хоров Фестивал. Събитие, посветено на християнската музика във всички нейни разновидности и аспекти. Фестивалът представя един специфичен подход към икуменизма чрез музиката и на него се изпълняват хорови църковни и великденски песни.

Събитието се провежда всяка година в последната неделя на м. април в Аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ в две части: концерт-матине и вечерен концерт.

Хорове от цялата страна са участвали в изданията на фестивала досега:
– Софийски камерен хор „Васил Арнаудов“ с дир. Теодора Павлович;
– Академичен хор „Света Параскева“ към Националната художествена академия;
– Хорът на пловдивските момчета „Стефка Благоева“, дир. Людмила Благоева;
– Хор „Capella ad libitum“ при БАН;
– Смесен хор „Петко Стайнов“ (Казанлък);
– Хор на софийските момчета и младежи, дир. Людмила Благоева; – Детски хор „Милка Стоева“, Бургас, дир. Светла Стоева;

Чуждестранното участие във фестивала през годините се допълваше и обогатяваше:
– Хор “Cantelena” (Гърция),
– Мъжки хор “Te Deum laudamus” (Румъния)
– Камерен хор “Aeigda” (Словения).
– Хор „Свети Стефан Дечански“, Сърбия, дир. Тамара Адамов Питиевич;
– Смесен хор „Armonia”, Гърция, дир. Анелия Стефанова
– Академичен ход на Университета PRIMORSKA, Словения, дир. Анброж Чопи

Особени заслуги за провеждането и развитието на фестивала имат Рицаря Васил Димитров, проф. Теодора Павлович с професионалната селекция на участниците и програмата на фестивала и оперната певица, Сестра Гергана Николаева – мецосопрано със своите забележителни специални участия и поддръжки

Великденския фестивал ежегодно запалва искрата на любовта на зрителите към хоровата музика, която в България има добри традиции и международно признати постижения. Радостното е присъствието на много млади хора сред изпълнената докрай с публика Аула на най-уважаваното ни висше учебно заведение в София. Стимулиращо е и постоянното включване на все нови международни хорове във фестивала. С нарастването на популярността и утвърждаването на традицията, Международният Великденски Хоров Фестивал се превръща в характерен елемент от програмата на музикалните фестивали в България и начин за отваряне на Ордена към обществото.